top of page

Recent news

Terapia czaszkowo-krzyżowa

 

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa wywodzi się z osteopatii (jednej z dziedzin terapii manualnej), dlatego czasem nazywana jest osteopatią czaszkową.

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa (cranio-sacral) jest to terapia, która przywraca naturalne zdolności samoregulacji organizmu. Polega ona na bardzo delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, kości krzyżowej i kręgosłupa w celu rozluźnienia struktur łączno-tkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych. Jest terapią powięzi. Ponieważ układ powięzi zbudowany jest z tkanki łącznej, terapia czaszkowo - krzyżowa mobilizuje do lepszej pracy wszystkie organy, w których ta tkanka się znajduje. Terapia poprawia krążenie w naczyniach, ukrwienie narządów i pracę układu nerwowego.

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest pomocna w leczeniu wielu chorób i przewlekłych dolegliwości takich jak:

 

  • psychozy, autyzm, problemy z koncentracją, zaburzenia osobowości u dzieci i dorosłych, stres, dysleksja, problemy z nauką;

  • bóle i zawroty głowy, nawracające migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, zapalenia zatok, napięć i bólów w stawie skroniowo-żuchwowym, zwichnięcia żuchwy, wady wymowy;

  • bólów kręgosłupa i pleców, zapalenia korzonków, rwy kulszowej, skoliozy, bolesnego napięcia barków, wszystkich urazów powypadkowych.

 

Przeczytaj więcej http://www.cranio-sacral.pl/

 

 

Jak przebiega terapia?

 

Przede wszystkim jest to terapia bardzo delikatna i nieinwazyjna  co oznacza, że jest ona jedną z najbezpieczniejszych form terapeutycznych. Daje poczucie zrelaksowania i wyciszenia. Większość ludzi określa terapię jak miłe doświadczenie. Bywają odczucia przypominające mrowienie, rozciąganie. Zabieg zaczyna się zazwyczaj od stóp po czym terapeuta przesuwa się w kierunku głowy poprzez kość krzyżową, przeponę oraz szyję. zazwyczaj trwa około 60 minut. Jest to bardzo subtelna manipulacja, natężeniem przypominająca ?dotyk motyla?. Terapia trwa zwykle 2-6 sesji, przewlekłe choroby czy też poważne urazy mogą wymagać większej liczby wizyt. Dla dzieci z autyzmem terapia prowadzona jest  jeden raz w tygodniu przez 6 miesięcy, później jeden raz na dwa tygodnie też przez 6 miesięcy a następnie raz na miesiąc.

 

Przeciwwskazania do terapii:

 

Ostre stany wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej, świeże urazy, krwotoki, tętniaki, aktywne fazy schorzeń psychicznych.

bottom of page